Butik açmak için toptancılar

Butik Açmak İçin Toptancılar

Her gün yeni kıyafetlerin çıkması, modanın sürekli olarak güncellenmesi sayesinde giyim dünyası popüler ve sonu gelmeyen bir sektördür. Eğer aklınızda bir iş oluşturma fikri varsa bu sektörde yer edinmek ve sevdiğiniz işi yaparak patron olmak istiyorsanız butik açma fikri tam size göre..

Butik mağaza açmak çok kolay gibi görünse de her iş fikri gibi incelikle planlanması gerekir. Rakipleri iyi tanımak ve farklılık yaratmak istiyorsanız hedef kitlenizin beğenilerini araştırarak gerekli sermayeyle birlikte karlı bir iş yapabilirsiniz.

Gelin butik açmak için gerekli olan doğru iş planını birlikte yapalım..

İş Planı Yapmak

Butik açmak kafanıza koyduysanız eğer iş planınızı eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız. Potansiyel lokasyonlardaki mağazaların dükkan kiralarını araştırmalısınız. Hangi semtte hangi ürünler satılır, hedef kitle nelerden hoşlanır, fiyat aralığı ne olmalıdır gibi faktörleri önceden planlayarak karşılaşacağınız risk ve olumsuzlukları azaltabilirsiniz.

Butik açmak için gerekenler

İşletmenizin bulunduğu bölgede vergi dairelerine, ticaret odalarına, belediyeye, Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na gitmeli; resmi evraklarınızı eksiksiz tamamlamalısınız. İşte butik açmak için gerekli belgeler:

 • 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (Form-1) (fotokopi)
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
 • Vergi Levhası (fotokopi)
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
 • Kira Sözleşmesi
 • İşyeri Krokisi
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
 • Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır

Butik mağaza açmak istiyorum kıyafetleri nereden alabilirim?

Hedef kitlenizin hangi tür ürünlerden hoşlandığını ve rakip firmaların hangi toptancıları tercih ettiğini araştırarak güzel bir kreasyon oluşturabilirsiniz. Merter, Eminönü gibi yerlerde birçok toptancı olduğunu duymuştum. Bunun için yapmanız gereken şey; popüler parçalara göz atarak herkesin giydiği standart parçalar dışında farklı tasarımları tercih etmek.

Açılış ve Reklam

Hepimizin bildiği üzere, butiğiniz ne kadar kaliteli olursa olsun pazarlaması iyi yapılmazsa fark edilmez. Gösterdiğiniz çabanın karşılığını almak için güzel bir reklam şart. Açılış yaparken ürünlerinizi belirli indirime sokmak, hediyeler vermek, broşürler dağıtmak, ikramlarda bulunmak ya da açılışa herkes tarafından sevilen biri davet etmek güzel pazarlama taktikleri arasında.
Yukarıda bahsettiğim seçenekleri yaparsanız pek tabii kitleniz zamanla artacaktır. Ama sosyal medyanın gücü günümüzde yadsınamaz bir gerçektir. Bu yüzden butik hesabınızı sosyal medyadan güzel bir şekilde sunarak takipçilerinizin dikkatini çekebilirsiniz.

Kıyafetlerinizi giydirdiğiniz mankenlerin güzel olması, fotoğraf çekimlerinin sıra dışı olması da kalitenizi artıracaktır. Sosyal medyada yapılan reklamlar maliyeti en az ama en kazancı artırmanın en etkili olduğu durumlardandır.

İş yerinizi büyük mağaza zincirleri ile kıyaslayarak açın, müşterinin sizden alışveriş yapmak istemesi için bir fark oluşturun. Fiyat kalite, ulaşım veya ödeme kolaylığı vs. gibi. Az ilerideki X mağazasında gömlek 50 TL iken siz gömleği 100 TL’ye satarsanız potansiyel müşterilerinizi kaybedersiniz. Bunun dışında her sezon tüketilecek kadar ürün almanızı tavsiye ederiz.

Butik açmak karlı mı?

Butik açmayı kafanıza koyduysanız eğer kesenin ağzını bir süre açmanız gereklidir. Giderlerin dışında geriye mutlaka bir miktar para ayırın. Giyim mağazalarında sirkülasyon yoğun olduğundan ve ürünler sezonluk satıldığından bu ürünlerin muhasebesi oldukça zordur. Para hesabınızı yapmak için işini düzgün yapan bir muhasebeci tutmanızı tavsiye ederiz.

Giyim mağazası açmak iyi bir fikir. Modayı takip edin, ince hesap yapın, güzel pazarlama taktikleri ve sosyal medyaya gerekli önemi verirseniz bu işten gerçekten güzel kazançlar sağlayabilirsiniz. Bol kazançlar dileğiyle…

EK İŞ İLANLARI İÇİN HEMEN TIKLA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir