KPSS’siz Memur olma, KPSS’siz memur olunur mu?

Merhaba değerli takipçilerim bu yazımda siz değerli takipçilerime KPSS’siz memur olunur mu? KPSS’siz memur olma hakkı kimlere verilmiştir bunlara değineceğim. Kamu kurumlarında çalışmak isteyenlerin en fazla araştırdığı konulardan biri olan KPSS’siz memur alımı yapılıyor mu? KPSS’siz memur alımı için yapılan düzenleme geçtiğimiz yıllarda Resmi Gazete ile duyurulduğunu bi sefer ifade etmek istiyorum.

Kamu kurumlarında çalışmak isteyen kişilerin en fazla araştırmış olduğu konulardan biri de KPSS’siz memur alımı yapılıyor muhakkında? KPSS’siz memur alımı için yapılan düzenleme geride bırakmış olduğumuz yıllarda Resmi Gazete ile duyurulmuştur. Yeni düzenleme ile Sosyal Hizmet Modellerinden faydalanan Çocukların Devlet Memurluğuna atanmalarına olanak sağlamasını kapsamaktadır. Yapılan bu düzenlemeler ile maddi durumu kötü olan evladına bakacak gücü olmayanların yetiştirme yurdunda olan çocukların lise mezunu olmaları durumunda 18 yaşını tamamladıktan sonra sınav şartı olmadan memur olabilmelerine imkan tanıyabilmektedir.

Kamu dairelerinde çalışmak isteyenlerin öncelikle en az lise mezunu olmaları muhakkak gerekiyor. Adayların Kamu Personel Seçme Sınavından en az da 60 puan almış olmaları şartı var. Ancak yetiştirme yurtlarında büyümüş olan gençlerin ilkokul veya ortaokul mezunu dahi olsalar kamu kurumlarında sınavsız memur olabileceklerdir.

Devlet Personel Başkanlığı’nca alımların hangi kurumlara yapılacağı veya başvuruların iyi mi olacağı henüz netlik kazanmadı. Bu bilgiler kamuoyu ile paylaşıldıktan sonrasında Aile ve toplumsal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü web sitesinden (çocukhizmetleri.aile.gov.tr) ilgililere duyurulacaktır. Hak sahiplerinin tercihler hakkında bilgi alabilmeleri için de bir tercih kılavuzu da yayınlanacak. Sınavsız personel alımı 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında yer almayan kamu kuruluş ve kuruluşlarının kadro ya da pozisyon unvanı ve nitelik belirlemeleri mümkün bulunduğundan bu kamu kuruluş ve kurumlarının unvan ve nitelik talepleri hak sahiplerinin nitelikleri ve öğrenim durumları dikkate alınarak karşılanmaya çalışılacak.

EK İŞ İLANLARI İÇİN HEMEN TIKLA

 

Aleyna Bolatlı

Merhaba ben Aleyna, 1985 Ankara doğumluyum. ICF- PCC ünvanlı Yaşam Koçu eğitmenliği yapıyorum. Tahmini olarak 5200 saatin üzerinde bireysel olarak koçluk görüşmeleri yaptım. Makalelerim ve sizlere tavsiyede bulunacağım yazılarım ile de ekisarama.com ziyaretçilerinin, hayallerine ulaşma yolculuğuna rehberlik etmek istiyor ve onlarında bir ek iş sahibi olmasını istiyorum. Bu sayede önerilerimi ve faydalı bulabileceğim içerikleri buradan sizler ile paylaşacağım. Takipte kalmanızı öneriyor ve yayımlanan güncel ek iş ilanlarına başvuru bırakmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Başvurular 1 Comment

  • Paketleme işi yapabilirim yardımcılarımda var çok ihtiyacım var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir